Kdo jsem? 👋

Říkám si Cimbalom Guy, což znamená "Cimbálový chlapík"
#cimbalomguy ❤️🎵🌍

Jmenuji Matěj Číp a jsem cimbalista a průkopník cimbálové hudby z Hodslavic na Novojičínsku. Momentálně žiji ve Spojených státech, kde jsem měl tu čest stát se prvním studentem hry na cimbál na vysoké škole v roce 2018. Tato příležitost mi změnila život a umožnila mi šířit cimbál a cimbálovou hudbu se světovým publikem.

Registrací dostanete přístup k celému archivu mé publikované práce, a také exklusivní přístup k budoucímu materiálu - Vaši vlastní soukromou cimbálovou sbírku.

Jak to začalo? 🚀

Když mi bylo osm, slyšel jsem cimbál poprvé na oslavě mé babičky a netrvalo dlouho a zrodila se má celoživotní vášeň pro tento nástroj.

Malý Matěj na hodinách s Růženou Děckou na ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí

Vděčnost za své profesory. 🧑‍🏫

Díky našemu světově ojedinělému hudebnímu vzdělávání, jsem měl možnost a štěstí hudebně se rozvíjet již od útlého věku. Ve třídě u významné české cimbálové učitelky, Růženy Děcké - prezidentky Cimbálové asociace České republiky, jsem hudebně i osobnostně vyrůstal až do věku 15 let. Poté jsem byl přijat na studia na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostavě, kde jsem pokračoval u koncertního cimbalisty, skladatele a dirigenta, Daniela Skály.

S mými cimbálovými profesory Růženou Děckou a Danielem Skálou

Vzdělání na konzervatoři mi umožnilo stát se chvíli učitelem cimbálu na ZUŠ Odry, ovšem má neúvadná zvědavost mě táhla, abych splnil svůj sen se studii ve Spojených státech.

První student cimbálu na vysoké v USA? 🛠🇺🇸

"Neptal jsem se pro povolení. Namísto toho jsem věřil v potenciál cimbálu, až mě svět přijal.

Můj první den na NSU s cimbálem 2018 - neuvěřitelná radost z této nové životní kapitoly

Mé přesvědčení mi nedovolilo vzdát se 🙏

Navzdory tomu, že americké univerzity nenabízely obor hry na cimbál, byl jsem odhodlaný vytvořit nové akademické zázemí pro náš nástroj. Po dlouhém hledání a komunikaci s předními americkými univerzitami, mě profesorka Marcela Faflak propojila s Northern State University.

s paní profesorkou Marcelou Faflak

Představování cimbálu napříč akademické půdě v USA mi umožnilo několik příležitostí ke sdílení umění cimbálu s různorodým publikem. Pořádal jsem koncerty a přednášky, vystupoval s orchestry, a zapříčinil se vzniku nové skladby pro cimbál od uznávaného amerického skladatele Anthony Ploga.

Přestup v Pekingu 🀄️

Díky studiu v USA, jsem se také mohl zamilovat do čínské hudby a kultury. Natočil jsem video o cimbálu a mého snu odjet na studia i do Číny a naučit se o poznat tak čínský cimbál - Yangqin. Tato iniciativa mě dostala až na nejprestižnější hudební školu v Číně - Centrální konzervatoř v Pekingu.

před bránou Centrální konzervatoře v Pekingu

V Číně jsem studoval u významné profesorky Liu Yuening, která patří k jedné z předních velvyslanců čínské hudby a kultury ve světě. Naše spolupráce pomáhá přinést nová spojení mezi západním světem cimbálu s východním světem yangqinu, umožňujíce globální propojení našeho cimbálového světa.

čest sdílet pódium s profesorkou Liu Yuening

Zbytek píše sám osud 🔜

Děkuji za Váš čas a zájem! Mezitím, co pracuji na nových projektech, si vychutnejte mou hudební cimbálovou knihovnu a nezapomeňte se registrovat pro aktuality z mých nadcházejicích počinů a nápadů. Vaše podpora pro mne znamená mnoho!

Pozdrav cimbálovými paličkami od Cimbalom Guy. ❤️